Czekolada*PL. Kotka Sphynx canadian z rodowodem, Kotka ragdoll z rodowdem. Kocięta do kupienia.

 
 

Kotki Sphynx Canadian

CH. AMELKA De'Trojans*PL CH AMELKA De'Trojans*PL BRAWURKA Czekolada*PL IC BRAWURKA Czekolada*PL
 

Charakterystyka kota rasy Sphynx canadian

Pochodzenie: Kanada

- wygląda na bezwłosego, w dotyku gorący i delikatny
- dopuszczalne jest bardzo krótkie owłosienie na nosie, uszach i ogonie
- uszy duże odstające
- oczy kształtu cytryny, skośne do góry w kierunku uszu;
  głowa smukła, dłuższa niż szersza
- nos i kości policzkowe mocno zarysowane
- dobrze zbudowane ciało, średniej budowy z szeroką klatką piersiową
- sfinks ma długie łapy i ogon w porównaniu do innych ras


Cechy charakteru kota rasy Sphynx canadian

Sfinksy są bardzo kontaktowymi kotami, mają wspaniały kontakt z człowiekiem, gdy czują się pomijane nie sposób przeoczyć ich niezadowolenia. Potrafią chodzić niczym pies krok w krok za człowiekiem, wylegiwać się razem z nami w łóżeczku, towarzyszą w codziennym życiu. Wyszukują dogodnej chwili aby ukradkiem wskoczyć na nasze kolana i swoim cieplutkim wręcz powiedziałabym, gorącym ciałkiem grzeją niczym termofor. Bez problemu akceptują inne zwierzęta, choć nasza Amelka szczególnie upodobała sobie psie stado, któremu się naprzykrza do granic możliwości. Zimą uwielbia nosić swój wełniany sweterek, a przywołana gwizdem bądź po imieniu przybiega szybciutko i w nagrodę domaga się jedzonka. Jak tu nie kochać takich stworzeń :D


Budowa kota rasy Sphynx canadian

Sfinks posiada bezwłosą skórę przypominającą w dotyku zamsz i delikatny meszek na pyszczku, uszach, stopach, ogonie i grzbiecie. Ciało ma średnich rozmiarów, wydłużone, z szeroką klatką piersiową i silnie uwydatnionym brzuchem, co wywołuje wrażenie jakby zawsze był najedzony. Jest dobrze umięśniony i ma mocną budowę kości. Jego kończyny mają właściwe proporcje, w stosunku do reszty ciała, również są dobrze umięśnione tylne nieco dłuższe od przednich. Zakończenie łap jest owalne z długimi i wysmukłymi palcami, opuszki łap są silnie rozwinięte. Głowa jest średniej wielkości o kształcie spłaszczonego klina z harmonijnymi zaokrągleniami. Nos jest średniej długości z silnym zagłębieniem u nasady. Oczy duże i szeroko rozwarte są ustawione lekko skośnie i w dużej odległości od siebie. Powinny być zielone lub brązowe. Uszy są duże i sterczące, szerokie u nasady i szeroko otwarte. Powinny być osadzone nie za wysoko i nie za nisko, w miare możliwosci nie owłosione, zwłaszcza wewnątrz małżowiny usznej. Skóra jest w dotyku ciepła, w niektórych miejscach, takich jak okolice barków, stawów tylnych kończyn oraz szyi i głowy, wyraźnie pofałdowana. Im więcej sfinks ma fałd na skórze tym cenniejszy jest dla hodowli. Szczątki futra na końcu ogona lub na brzuchu są dopuszczalne. Brak wąsów u większości osobników. Sfinksy sa bardzo płodne, jednak wychowanie potomstwa wymaga dużego zaangażowania hodowcy.


Historia rasy Sphynx canadian

Pierwszy sfinks narodził się w miocie zwykłych kotów krótkowłosych w 1966 roku w Toronto w Kanadzie. Przez wiele lat hodowcy europejscy i północnoamerykańscy prowadzili selektywną hodowlę bezwłosych kotów i tak powstała rasa jaką znamy dziś. Pierwszy sfinks został zarejestrowany w Ameryce(CFA) w lutym 1998 roku. We wczesnych latach 70 rozpoczęto w Holandii perwsze programy hodowli nowej rasy. Natychmiast wzbudził on duze zainteresowanie hodowców. Ścisła współpraca hodowców ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Holandii szybko poszerzyła początkowo niewielki materiał hodowlany. W ostatnim czasie wprowadza sie do hodowli sfinksów przede wszystkim europejskie lub amerykanskie koty krótkowłose, gdyż okazało sie że reksy wywierałyby ujemny wpływ z powodu dziedzicznej skłonnosci do patologicznych skurczów mieśni.

Sphynx canadian, hodowla Czekolada
 
Galeria
 
Więcej zdjęć / more »